Ojciec, tata, tatuś…to bardzo ważna osoba w życiu każdego dziecka, tego małego i tego dużego. Ojciec dostarcza wzorca męskości zarówno dla syna, jak i dla córki. Dla dziewczynki to pierwszy mężczyzna, w którego oczach się przegląda i od niego zależy, co zobaczy. Dla chłopca to ideał mężczyzny, formujący fundamenty męskości.
Jaka jest miłość ojcowska?
Miłość ojcowska jest inna niż miłość matczyna, i dobrze! Miłość mamy jest tu i teraz. Trwa każdego dnia, podczas gdy miłość taty rośnie z czasem, wiąże się z myśleniem o przyszłości dziecka i poczuciem odpowiedzialności za całą rodzinę.
Ojciec mobilizuje do działania, krzycząc na placu zabaw „Dasz radę!”. Dzięki temu dziecko już od najmłodszych lat uczy się, jak radzić sobie z wyzwaniami. Mama w tym samym momencie krzyczy „Zwolnij, bo upadniesz”. Ojcowska miłość zaspokaja potrzebę innej bliskości niż ta, którą daje czułość i ciepło mamy. Tata kładzie nacisk na współzawodnictwo i samodzielność, a mama – na równość i bezpieczeństwo. Ojciec jest tym, kto pokazuje maluchowi, co wolno, a czego nie. Jest też odpowiedzialny za ustalenie i utrzymanie granic, zarówno tych panujących w świecie zewnętrznym, jak i wewnętrznym, rodzinnym. Jest również autorytetem oraz gwarantem bezpieczeństwa i stabilizacji rodziny. Dzięki tak odmiennym rodzajom miłości dziecko ma od początku szansę poznać różnice między kobietą a mężczyzną.
Jaką rolę pełni ojciec w życiu dziecka?
W rozwoju dziecka tata pełni bardzo ważną, niełatwą funkcję, której nie zastąpi nikt inny. Dzięki dobrym relacjom z ojcem dziecko ma poczucie siły, pewności siebie i bezpieczeństwa. A jeśli tych relacji brak? Pojawia się poczucie opuszczenia i bezradności.
Dziecko potrzebuje akceptacji ze strony ojca. Bez niej będzie bezskutecznie szukać aprobaty u innych. Wiele osób doświadcza kryzysu w związku z nieobecnością ojców w ich życiu lub z taką obecnością, która rani. Tata stanowi wzór do naśladowania (czy tego chce, czy nie). Dziecko uczy się, obserwując i powiela pewne zachowania w życiu dorosłym. Dla chłopca dobry ojciec stanowi wzór tego, jaki powinien stać się w przyszłości. Dla dziewczynki jest wzorem relacji z mężczyzną.
Tata odgrywa również bardzo ważną rolę w wychowaniu dziecka. Dotyczy to zarówno chłopców jak i dziewcząt. Na co dzień pracuję z nastolatkami i gdy rozmawiamy o kontakcie z rodzicami, pytam je „Czy Twój tata mówi Ci jakieś komplementy?” Zazwyczaj odpowiadają „Nie, nigdy tego nie słyszałam/em”. Jestem w szoku, ponieważ tata jest pierwszą osobą, w której oczach przygląda się dziewczynka. Powinna od niego już od małego słyszeć, że jest mądra, piękna, że coś dobrze zrobiła.
Dziewczynki chcą to słyszeć od swoich ojców, żeby czuć się dowartościowane i wyjątkowe. Relacja z tatą często stanowi podwaliny ich pewności siebie. Chciałabym zaapelować do ojców – nie bójcie się rozmawiać ze swoimi córkami o tym, że są ładne i mądre. One tego potrzebują! Tak samo, jeżeli chodzi o synów. Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi o ich problemach, potrzebach, związkach, uczuciach, emocjach, o tym, co sami czują. Akceptujcie je, chwalcie i podziwiajcie.
Ważne jest budowanie relacji między ojcem a dzieckiem już od samego początku.
Ważne jest, aby tata mógł budować swoją relację z dzieckiem już od jego narodzin. Matki bardzo często ograniczają ten kontakt, ze względu na swoje przekonanie „Ja zrobię to lepiej, ty sobie nie poradzisz”. Ten problem niestety bardzo często leży po stronie kobiet. Bardzo zachęcam Panie, aby nie zabierały ojcom możliwości budowania relacji z dzieckiem.
Oni naprawdę sobie świetnie dadzą radę! To są cudowne relacje. Nie zawsze mama jest najważniejszą osobą w życiu dziecka. Czasami córka będzie miała lepszy kontakt z ojcem, a syn z matką, a czasami na odwrót. Dużo zależy od tego, jaką relację budowali od samego początku. Jeśli kobieta przystopuje z oczekiwaniami, to zrobi bardzo dobrą rzecz dla siebie i dla ojca, ale przede wszystkim dla dziecka.
Bycie ojcem, zwłaszcza w obecnych czasach, jest wyzwaniem dla niejednego mężczyzny, gdyż wymaga poświęcenia całego siebie, swoich sił i serca. To, co szczególnie wyróżnia współczesnych ojców, to ich rosnące zaangażowanie w proces wychowawczy dzieci. Dzięki tym wyzwaniom mężczyzna pokonuje również własne słabości.
Bycie tatą to ważna rola i odpowiedzialność, ale także ogromna radość!
Oceń artykuł