Kiedy do psychologa, psychiatry i psychoterapeuty?

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra zajmują się tą samą dziedziną, psychiką człowieka. Kiedy warto udać się do tych specjalistów?
Jeżeli potrzebujesz pomocy, wsparcia, chcesz podnieść jakość swojego życia, spojrzeć na sprawy z innej strony, to nie wahaj się. Tak naprawdę, im wcześniej się zdecydujesz, tym lepiej. Pierwsza wizyta nie zobowiązuje Cię do kolejnej, natomiast zmiany, jakich możesz doświadczyć, są przeogromne. Nic więc nie tracisz, a możesz tylko zyskać. Jednak do kogo powinieneś się udać? Do psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry?  O tym właśnie będzie w dzisiejszym wpisie. Postaram się rozwiać Twoje wątpliwości.

 

Kim jest psycholog?

Psycholog to magister pięcioletnich studiów magisterskich.

Do psychologa warto pójść, gdy np. potrzebujesz wsparcia, doświadczyłeś czegoś trudnego i po prostu potrzebujesz pomocy. Może zdarzyć się też tak, że będziesz potrzebował diagnozy psychologicznej, która może być Ci potrzebna np. w leczeniu neurologicznym lub psychiatrycznym.

Jest wiele specjalności, którymi zajmuje się psycholog. Może pracować w wielu różnorodnych miejscach, np. w szkole, w placówkach opiekuńczych, w poradni pedagogiczno-psychologicznej, w szpitalu, w ośrodku interwencji kryzysowej, ale również w zakładach pracy. Może współpracować ze sportowcami oraz wystawiać różne orzeczenia i opinie do sądu. Wszystko zależy od tego, w jakim kierunku szkolił się po studiach. Tych obszarów jest naprawdę bardzo wiele. Psycholog może być również psychoterapeutą, jednak to wymaga ukończenia odrębnego certyfikowanego kursu. 

Psycholog to dobre źródło pierwszego kontaktu. Nakreśli Twoją sytuację i zdecyduje, co dalej. To trochę jak lekarz internista, który wskaże Ci dalszy kierunek, skieruje tam, gdzie trzeba.

Kim jest psychoterapeuta?

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła jeden z humanistycznych bądź medycznych kierunków, takich jak: psychologia, filozofia, pedagogika, socjologia bądź psychiatria. Następnie odbyła specjalistyczne szkolenie, które trwa 4-5 lat i zakończone jest egzaminem certyfikacyjnym.

Psychoterapia to forma leczenia oparta o sprawdzone teorie i techniki psychologiczne. Pomaga zarówno w zdiagnozowanych problemach takich jak depresja, czy zaburzenia lękowe, ale również w obszarach nadmiernego stresu, problemach z relacjami, emocjami czy w przeżywaniu trudnych sytuacji życiowych.

Podczas terapii psychoterapeuta pomoże Ci zrozumieć swoje uczucia, potrzeby i lęki, dzięki czemu zwiększysz swoje możliwości oddziaływania na otaczającą Cię rzeczywistość, osiągniesz wyższy poziom zadowolenia z życia oraz zyskasz poczucie spełnienia. Psychoterapia opiera się przede wszystkim na rozmowie, choć terapeuta może zaproponować też inną aktywność, np. rysowanie, odgrywanie scenek.

Zgłoś się do psychoterapeuty, jeśli czujesz, że nasilenie objawów negatywnie wpływa na Twoje funkcjonowanie w codziennym życiu. Do psychoterapeuty tak naprawdę możesz udać się w każdym momencie, jeśli tylko poczujesz, że chciałbyś przepracować daną rzecz, zadbać o swoje zdrowie psychiczne, czy o jakość swojego życia. Pamiętaj, że możesz zgłosić się z konkretnym problemem (chorobą), np. z depresją, ale możesz też pójść na terapię np. w celu zwiększania poczucia własnej wartości, czy wzmocnienia pewności siebie. 

Do psychoterapeuty zgłoś się również, gdy zleci Ci to psycholog lub lekarz! 

Kim jest psychiatra?

Psychiatra to lekarz, który ukończył specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się diagnozą i leczeniem chorób oraz zaburzeń psychicznych. Posiada uprawnienia do wypisywania leków, wystawiania zwolnień, skierowań do szpitala psychiatrycznego i oddziałów odwykowych. 

Tylko psychiatra może przepisywać leki, które mogą być potrzebne np. w umiarkowanej lub ciężkiej depresji, w zaburzeniach lękowych i innych.

Kiedy szczególnie warto udać się do psychiatry?

Gdy towarzyszą Ci niepokojące obawy, np. omamy, brak kontaktu z rzeczywistością, gdy występują u Ciebie silne napady agresji, myśli samobójcze, samookaleczenie i wszystkie inne formy, w których chcesz sprawić krzywdę sobie lub innym. 

Co jeśli wciąż nie wiesz, do kogo się udać?

 

Psychologowie, psychoterapeuci i psychiatrzy często ze sobą współpracują, ponieważ wiele problemów wymaga komplementarnego działania (np. psychoterapii i farmakologii).  Leki bardzo często są niezbędne w leczeniu, ale nie usuwają źródła problemu, które może być znacznie głębiej i powodować kolejne zaburzenia – wtedy konieczna jest psychoterapia.

Zatem, jeżeli jest coś, co Cię niepokoi, źle się z czymś czujesz i chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne, zgłoś się do któregoś z tych specjalistów. Najistotniejsze jest to, żeby sięgnąć po pomoc. Nawet jeśli masz wątpliwości, do kogo powinieneś/powinnaś się udać – po prostu idź. Do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. Każdy z nich, po rozpoznaniu Twojej sytuacji, wskaże Ci dalszą drogę. Poniżej zostawiam Ci jeszcze listę, która może być dla Ciebie wskazówką, kiedy warto sięgnąć po pomoc. Jeżeli któryś z tych punktów Cię dotyczy, nie zwlekaj dłużej. Im szybciej udasz się do specjalisty, tym lepiej dla Ciebie! 

  • Gdy doświadczasz przemocy psychicznej bądź fizycznej.

  • Gdy towarzyszy Ci niepokój, napięcie, przewlekły stres.

  • Gdy brak Ci siły, chęci i motywacji do działania.

  • Gdy nie widzisz w niczym sensu.

  • Gdy czujesz się źle w jakieś relacji.

  • Gdy odczuwasz niechęć do życia, masz myśli samobójcze.

  • Gdy towarzyszą Ci problemy emocjonalne.

  • Gdy przez dłuższy czas odczuwasz spadek nastroju.

  • Gdy utraciłeś/aś bliską osobę.

  • Gdy czujesz się źle z jakąś sytuacją.

  • Gdy chcesz popracować.

  • Gdy odczuwasz zmiany nastroju utrzymujące się kilka tygodni nad pewnością siebie.

  • Gdy masz problem.

  • z jedzeniem (brak apetytu lub nadmierne jedzenie).

  • Gdy odczuwasz niezdolność do pracy, nauki z powodu stanu emocjonalnego.

  • Gdy potrzebujesz zmiany w życiu.

  • Gdy doświadczyłeś/aś traum w dzieciństwie (alkoholizm, zaniedbania psychiczne, przemoc psychiczna i inne).

  • Gdy chcesz wzmocnić poczucie własnej wartości.

  • Gdy odczuwasz utratę radości z czynności, które kiedyś Cię cieszyły.

  • Gdy chcesz przepracować trudne doświadczenia.

  • Gdy masz uczucie, że nie radzisz sobie z życiem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *