Jak wzmocnić poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości to stan psychiczny związany z tym, co o sobie myślimy i jak oceniamy samych siebie.

Jeżeli masz niskie poczucie wartości, to nie ma powodu do zmartwień. Możesz nad tym pracować. Kilkanaście lat temu moja pewność siebie leżała w kącie i wyła z rozpaczy. Tkwiłam w miejscu, w którym nie chciałam być, otoczona strachem i przeświadczeniem, że ze mną jest coś nie tak. Z czasem jednak, z pomocą ludzi, zaczęłam krok po kroku wierzyć, że zmiana jest możliwa! Odbiłam się od dna i zbudowałam swój świat na nowo.

Teraz każdego dnia pomagam moim pacjentom budować poczucie własnej wartości. W dzisiejszym wpisie opowiem Ci trochę więcej o poczuciu własnej wartości – jak ją rozpoznać, co na nią wpływa i jak można ją wzmacniać.

 

Co wpływa na poczucie własnej wartości?

Wiele czynników wpływa na to, jakie mamy poczucie własnej wartości. Warto zaznaczyć, że nie jest nam to dane raz na zawsze. Można pracować nad poczuciem własnej wartości, wzmacniać je. Jednak nie oznacza to, że będzie nam towarzyszyć przez resztę życia. Można jednak wyróżnić kilka czynników, które odgrywają dużą rolę w kształtowaniu naszej samooceny. Jest to:

  • Dzieciństwo – nasz rodzinny dom, to jakie komunikaty odbieramy jako dzieci, co słyszymy na swój temat. 
  • Szkoła – oczekiwania oraz postawy nauczycieli i rówieśników. 
  • Kontakty społeczne – relacje z innymi ludźmi, począwszy od przedszkola, aż po dziś dzień. 
  • Środowisko i czasy, w których żyjemy. 

Tak naprawdę na poczucie własnej wartości wpływa wiele czynników, również nasze doświadczenia życiowe. Każdego dnia jesteśmy bombardowane komunikatami, obrazami, porównaniami. Życie w czasach mediów społecznościowych, pięknych modelek w gazetach, wszechobecnej perfekcji wpływa destrukcyjnie na myślenie o sobie.

Po co nam poczucie własnej wartości?

Poczucie własnej wartości ma ogromny wpływ na większość naszych obszarów życiowych. 

Wpływa na:

  • Stosunek do świata i nastawienie do tego co Cię spotyka. 
  • Zaufanie do siebie.
  • Wiarę w to, że to Ty masz wpływ na swoje życie, możesz je zmienić.
  • Lepsze radzenie sobie z krytyką i odporność na manipulacje.
  • Poprawę sytuacji zawodowej i wysokość zarobków.
  • Relacje z innymi (partnerem, dziećmi, przyjaciółmi) i samą sobą.

Jak poznać, że masz niskie poczucie własnej wartości?

Jest kilka oznak, które wskazuję na niskie poczucie własnej wartości.

  • Myślisz, że jesteś gorsza od innych i to inni, a nie Ty zasługują na pochwałę.
  • Nie doceniasz siebie i torpedujesz swoje pomysły.
  • Porównujesz się z innymi i szukasz potwierdzenia własnej wartości u innych.
  • Czujesz się winna i przytłoczona nadmiarem obowiązków, które bierzesz na swoje barki za innych.
  • Zapracowujesz się i próbujesz zrobić 10 rzeczy naraz, a i tak masz wrażenie, że przytłacza Cię mentalna szafa pełna niezrealizowanych wymagań otoczenia. 
  • Nie doceniasz swoich osiągnięć, uważasz, że ciągle robisz za mało i niewystarczająco dobrze. 

Co świadczy o wysokim poczuciu własnej wartości?

Osoba z wysokim poczuciem własnej wartości:

  • Akceptuje siebie, swoje mocne i słabe strony. 
  • Wierzy w siebie i we własne możliwości.
  • Odczuwa radość z bycia sobą. 
  • Wie, że jest wartościowa bez względu na to, czy odnosi sukces, czy ponosi porażki.
  • Nie porównuje się z innymi.
  • Nie ma potrzeby udowadniania innym, że jest wartościowa, ponieważ nie uzależnia swojej samooceny od tego, jak inni ją postrzegają. 

Jak możesz wzmocnić poczucie własnej wartości? 

Pokażę Ci kilka sprowadzonych ćwiczeń, które możesz wprowadzić już dziś, by budować swoją siłę. Każda z nas jest inna i w tej różnorodności tkwi całe nasze piękno i każda z nas może czuć się ze sobą jeszcze LEPIEJ

Krok 1: Poznaj siebie na nowo. 

Popatrz w głąb siebie, co lubisz robić, co sprawia Ci przyjemność. Być może to, co kiedyś było dla Ciebie ważne, teraz nie jest na liście rzeczy ważnych. Zobacz, jak zmieniłaś się na przestrzeni czasu. Może teraz bawią Cię inne żarty niż kiedyś, może masz inne cele w życiu?

KROK 2: Wyłącz wewnętrznego krytyka.

Spróbuj chociaż na chwilę! Wiem, że to jest trudne, że ten wewnętrzny krytyk cały dzień szepcze Ci do ucha. Skąd się bierze taki krytyk? Być może w dzieciństwie, bądź nawet obecnie ktoś Cię silnie krytykuje, wymusza na Tobie perfekcję. Jeżeli ktoś z bliskich pozwala sobie na ostrą krytykę, powiedz o tym! Powiedz asertywnie: przykro mi, kiedy mnie krytykujesz. Zobaczysz, jak wielką zmianę w sobie zauważysz! Jeżeli tak masz, że ten krytyk w Twojej głowie się odzywa, wycisz go. Weź go na rozmowę, powiedz, że nie jesteś już małą dziewczynką, teraz jest mój czas, ja robię swoje, a ty milczysz!

KROK 3: Codziennie stań przed lustrem i doceń siebie.

Bądź dla siebie czuła! Znajdź chociaż jeden komplement dla siebie – szczery, prawdziwy i powiedz go głośno! Twoja podświadomość to wtedy usłyszy. Zacznij od jednej rzeczy, zadzieje się magia, mówię Ci!

KROK 4: Przyjmuj komplementy.

Takie proste, prawda? Kiedy ktoś mówi Ci coś miłego, chwali nową fryzurę, piękny uśmiech, dobrze wykonaną pracę albo przepyszny posiłek, powiedz „DZIĘKUJĘ!” Odpowiesz tak raz, drugi, trzeci, aż w końcu pomyślisz: „hmm… chyba faktycznie coś w tym jest, co oni mówią”

Jeżeli czujesz, że potrzebujesz większego wsparcia, wybierz się na wizytę do psychoterapeuty, który pozwoli Ci zajrzeć w głąb siebie i budować poczucie własnej wartości.

Poczucie własnej wartości jest niezwykle ważne w naszym życiu. Czy to znaczy, że osoby z wysokim poczuciem wartości nie mają poważnych problemów? Nie! Po prostu radzą sobie z nimi znacznie lepiej. Są ODPORNE na wszelkie niewygody i odważnie stawiają czoła wyzwaniom. Zatem wzmacniaj poczucie własnej wartości. Ono pozwoli Ci iść własną drogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *